Trawnik po zimie – Pielęgnacja, Nawożenie, Renowacja

0005Po długim zimowym śnie, wiosna wielkimi krokami wkracza do naszego ogrodu. Wychodzimy do ogrodu, aby chłonąć pierwsze promienie wiosennego słońca, a tymczasem okazuje się, że nasze trawniki po zimie nie wyglądają  najlepiej, uległy poważnym uszkodzeniom.

Aby przywrócić ich zeszłoroczną świetność konieczne jest wykonanie szeregu prac pielęgnacyjnych:

  • pielęgnacja trawnika po zimie,
  • pierwsze nawożenie trawnika po zimie,
  • prawidłowa renowacja zniszczonego trawnika i uzupełnianie ubytków w darni.

Jakie uszkodzenia trawnika mogą czyhać na nas po zimie?

Trawnik po zimie mógł ulec uszkodzeniom. W czasie mrozów darń narażona jest na odrywanie od podłoża. Woda, która się pod nią gromadzi na przemian zamarza i odmarza, podnosząc darń do góry. W konsekwencji wiosną darń, która została oderwana od korzeni, najczęściej usycha.

Następnym problemem jest pleśń śniegowa, która występuje najczęściej na trawnikach z przewagą życicy trwałej lub wiechliny łąkowej. Jej powstawaniu sprzyja długie utrzymywanie się grubej i zaskorupionej pokrywy śnieżnej. Objawem jest biała grzybnia wokół uszkodzonej powierzchni, widoczna w okresach wysokiej wilgotności.

Wielu zniszczeń to również wynik działalności naszych ulubionych kretów. Aktywność tych zwierząt wzrasta pod koniec jesieni (koniec października), kiedy to przygotowują się do przetrwania zimy. Ich aktywność ponownie wzrasta wiosną, kiedy to w żyznej i wilgotnej glebie pojawiają się liczne larwy i pędraki, będące przysmakiem kretów.

Nie umiesz poradzić sobie z tymi wszystkimi problemami oszpecającymi nasz trawnik po zimie?

Zapraszamy do współpracy- wykonujemy wszelkie prace związane z pielęgnacją trawników po zimie.

Grabki w Ogrodzie

Łukasz Malicki

tel. 534 331 666

biuro@grabkiwogrodzie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *