Maj w ogrodzie ozdobnym

Za oknem pełnia wiosny, czas obfitości, rozkwitu oraz świeżych, wiosennych kolorów.

Tak wygląda maj w naszym ogrodzie. Możemy podziwiać świeżą zieleń młodych liści i coraz obficiej pojawiające się różnobarwne kwiaty. Dni są ciepłe i coraz dłuższe, co sprzyja chęci przebywania na dworze i wykonywania majowych prac w ogrodzie.

A czy wiesz, co należy zrobić w tym czasie ?


Kilka najważniejszych wskazówek do notatnika ogrodnika:

Nadszedł czas na wysianie roślin dwuletnich.

W pierwszej połowie maja możemy jeszcze wysiewać niektóre letnie kwiaty jednoroczne.

W maju możemy nadal przesadzać i dzielić byliny, pamiętajmy przy tym jednak, aby przyciąć zbyt mocno rozrośnięte, nadziemne części roślin.

Pamiętajmy o przymrozkach w nocy, zabezpieczamy byliny, które wypuściły już młode pędy. Jeśli zapowiadany jest duży spadek temperatury, wrażliwe rośliny (np. Dalie) możemy osłonić materiałem do ściółkowania czy też nawet skrzynkami lub kartonami.

Młode pędy roślin pnących i szpalerowych należy przywiązać, gdyż luźno zwisające pędy źle znoszą silne wiatry. Aby uniknąć zgniecenia pędów, przywiązujemy je tak, żeby nie przylegały do podpory zbyt ściśle.

Początek maja to najlepszy okres, żeby zahartować sadzonki, rozsady kwiatów oraz podkiełkowane cebule i bulwy, np. begonii bulwiastej. Wysadzanie zaczniemy po zimnych ogrodnikach, (czyli już niedługo od 16 maja). Tymczasem w celu przyzwyczajenia roślin do warunków zewnętrznych, przy ładnej pogodzie dobrze jest wietrzyć inspekty.   Dobry wzrost warunkuje odpowiednia ilość światła.

W maju kończy się okres intensywnego wzrostu roślin cebulowych. Cały czas spulchniamy podłoże i usuwamy chwasty. Na początku maja dokonujemy ostatniego nawożenia łatwo przyswajalnymi nawozami wieloskładnikowymi. Te składniki nawozowe rośliny wykorzystają do wytworzenia nowych cebulek i bulwek. U przekwitłych roślin wyłamujemy kwiaty u nasady. Gdy cebulowym zaczynają żółknąć liście (oznacza wejście w stan spoczynku), zaprzestajemy ich podlewania.

Krzewy i drzewa kwitnące wiosną i wytwarzające latem nowe pędy zaleca się ciąć zaraz po okresie kwitnienia. Dotyczy to takich gatunków, jak np. wierzba Iwa czy migdałowiec trójklapowy. Pędy przycinamy krótko, zazwyczaj na długość 2-3 oczek, dzięki czemu na drzewku pojawi się wiele młodych pędów.

Młode rośliny, które mają być krzaczaste, należy silnie przycinać. Fuksje i dalie nie powinny mieć więcej niż po dwa pędy, resztę usuwamy, co pozwoli osiągnąć silny wzrost rośliny.

W maju powinniśmy zakończyć przygotowywanie sadzonek pędowych wierzchołkowych. Jeżeli tego nie zrobimy, staną się one zbyt wybujałe i będą się źle ukorzeniać.

Jeżeli na bukszpanach zauważyliśmy pozwijane liście (przypominające wyglądem kapuściane główki), to znaczy, że krzewy zostały zaatakowane przez miodówkę bukszpanową. Szkodnik ten podczas żerowania wydziela rosę miodową i wosk w postaci śnieżnobiałych poskręcanych nici. Jako środek zapobiegawczy pomaga systematyczne cięcie krzewów.


To wszystko i wiele innych czynności do wykonania, w naszych ogrodach w maju.

Ale jeśli nie masz jeszcze swojego wymarzonego ogrodu, albo chcesz coś zmienić – skontaktuj się z nami – zaprojektujemy i zagospodarujemy, dla Ciebie każdy kawałek terenów zielonych – Grabki w Ogrodzie

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *