Magnolia do naszych ogrodów

magnolia-2s

Czy wiecie, że magnolie to jedne z pierwszych roślin kwiatowych, które pojawiły się na Ziemi. Przez dziesiątki milionów lat prawie w ogóle się nie zmieniły. Swoją nazwę Magnolia nadał im Linneusz dla upamiętnienia francuskiego botanika Pierre’a Magnola. Rodzaj Magnolia należący do rodziny magnoliowatych (Magnoliaceae) liczy prawie 200 gatunków. W naszym klimacie możemy uprawiać zaledwie kilka gatunków magnolii odpornych na mróz.

Magnolie – drzewa i krzewy

Magnolie to  niewielkie krzewy, jak i zarówno duże drzewa osiągające wysokość kilkunastu metrów.  Mają dość zwartą, ale świetlistą koronę. Rozgałęziają się nisko nad ziemią. Różnią się siłą wzrostu, pokrojem, zapachem, kolorem kwiatów i porą kwitnienia. Wysokie magnolie, od 5 do kilkunastu metrów, nadają się  do nasadzeń w parkach i bardzo dużych ogrodach.  Najlepiej prezentują się sadzone jednak pojedynczo, na dobrze wyodrębnionych stanowiskach.

Do ogrodów przydomowych odpowiednie będą niskie magnolie, osiągające wysokość od 2,5 do 5 m. Do małych ogrodów najlepiej wybrać odmiany karłowe.

Kiedy kwitną magnolie?

Magnolie to ozdoba naszych wiosennych ogrodów, największą ich ozdobą są białe lub różowe kwiaty – kształtem przypominające tulipany. Wyrastają pojedynczo na końcach swych pędów.

Pąki kwiatowe magnolii są gęsto owłosione, wyglądem przypominają bazie. Zawiązują się późnym latem w roku poprzedzającym kwitnienie. Są większe od pąków liściowych, dlatego już na jesieni wiemy ile kwiatów pojawi się na wiosnę. Kwiaty magnolii w zależności od odmiany różnią się kolorem i porą kwitnienia. Najczęściej przybierają rozmaite odcienie różu, występują także odmiany o kwiatach białych i kremowych.

Większość magnolii kwitnie od kwietnia do maja. Niektóre odmiany magnolii gwiaździstej (M. stellata) zakwitają już od marca. Warto także wspomnieć także o odmianach o późnym terminie kwitnienia – kwitnące w maju i czerwcu magnolia Siebolda (M. sieboldiii) oraz magnolia purpurowa(M. liliflora ‚Nigra’). Zdarza się także, że pod koniec lata niektóre magnolie zakwitają ponownie.

Najpopularniejsze gatunki magnolii to te, które kwitną przed rozwojem liści. Kwiaty pojawiają się z włochatych pąków. Po przekwitnięciu ozdobą magnolii są skórzaste liście, jesienią często zachwycają kolorami żółci i brązu.

Gatunki magnolii polecane do mniejszych i średnich ogrodów

Magnolia pośrednia (łac. Magnolia×soulangeana) – duży krzew, dorastający do 3–6 m wysokości, stosunkowo odporny na niską temperaturę. Kwitnie w kwietniu i maju, może powtarzać kwitnienie. Duże kwiaty przypominają budową tulipany.

Magnolia gwiaździsta (łac. Magnolia stellata) –  krzew o niewielkich rozmiarach, dorastający do 2–3 m wysokości. Zakwita wcześnie, bo w marcu–kwietniu. Ma duże kwiaty, zbudowane z licznych, wąskich płatków. Całkowicie odporny na niską temperaturę.

Magnolia Siebolda (łac. Magnolia sieboldii) – krzew dorastający do około 3 m wysokości, dostatecznie mrozoodporny. Kwiaty dość nietypowe, o budowie czarkowej, lekko zwisające, zwykle białe z czerwonymi pylnikami, pojawiają się na roślinie wczesnym latem (czerwiec–lipiec).

Gatunki magnolii polecane do dużych ogrodów

Do dużych ogrodów polecane są gatunki drzewiaste magnolii, które charakteryzują się większymi rozmiarami. Do nich należy na przykład magnolia japońska (łac. Magnolia kobus) – rozłożyste drzewo, osiągające do około 10 m wysokości i 6 m szerokości. Kwitnie w kwietniu i maju, kwiaty są duże, białe, złożone z  wąskich płatków. Gatunek stosunkowo mrozoodporny, choć młode egzemplarze wymagają zimowego okrycia.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *