Listopad w ogrodzie – ostatnie prace przed zimą

listopad-grabkirozaListopad jest to czas na ostatnie porządki w naszych ogrodach i przygotowanie roślin do zimowego spoczynku. Co możemy zrobić? Na pewno pamiętać, że nasz ogród nadal potrzebuje pielęgnacji.

W Listopadowe dni na zewnątrz robi się coraz chłodniej. Jeszcze przed mrozami możemy sadzić drzewa i krzewy, które na zimę zrzucają liście, oczywiście z wyjątkiem róż.

Młodych drzewek po posadzeniu nie przycinamy, czekamy z tym do wiosny, kiedy mrozy miną. Zabezpieczamy róże po pierwszych przymrozkach, jak i krzewy osłaniamy matami lub włókniną. Ich podstawy obsypujemy kopczykiem ziemi do wysokości 20-30 cm. Kopczykujemy również magnolię, hortensję ogrodową, ketmie syryjską, a także powojniki wielokwiatowe.

Po pierwszych przymrozkach okrywamy również rośliny wieloletnie, które są wrażliwe na niską temperaturę np. rośliny dwuletnie, cebulowe i niektóre byliny oraz te, które posadziliśmy jesienią. Przykrywamy je suchymi liśćmi, korą, słoma lub jedliną. Robimy to dopiero wtedy, gdy ziemia będzie lekko zmrożona. Związujemy rośliny, które mogłyby się połamać lub zdeformować pod ciężarem śniegu np. krzewy iglaste o pokroju kolumnowym. Związujemy też trawy ozdobne.

W listopadzie nie zapominajmy o trawniku. Wszystkie liście należy dokładnie zgrabić. Jeżeli pogoda nam sprzyja, trawnik trzeba jeszcze skosić. Ostrza ustawiamy wysoko. Przed zimą trawa powinna mieć wysokość ok. 4 cm.

Stawy i wszelkiego rodzaju źródełka i ściany wodne przygotowujemy do zimy.

Jeśli w stawie są ryby, kupujemy styropianowy pływa
k lub inne urządzenie zapobiegające całkowitemu zamarznięciu stawu, w żadnym wypadku nie dokarmiamy już ryb, gdyż z powodu niskiej temperatury zapadają w zimowy letarg.

listopad-grabki-rose-hipWyławiamy ostatnie liście i inne zanieczyszczenia, gdyż procesy gnilne spowodowałyby brak tlenu w wodzie.

Z wody wyjmujemy pompy, oczyszczamy je i robimy przegląd techniczny, przechowujemy w garażu lub w altance, w wiadrze z wodą. Czyścimy narzędzia, ostrza kosiarki oddajemy do ostrzenia, serwisujemy i zabezpieczamy. Nadchodzi czas zimowego snu również i dla nich, żeby służyły nam dobrze na wiosnę, musimy również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *